Az AI, avagy mesterséges intelligencia a számítástechnika egyik legjelentősebb vívmánya, amit ma már teljesen természetesen használunk az élet megannyi területén. Az emberi értelem szimulációjával felruházott programok mindennapjainkban feladataink megkönnyítésének célját szolgálják. Zenét játszanak parancsra, leparkolják az autót, elektronikus fizetést tesznek lehetővé vagy chatbot asszisztensként segítenek információhoz jutni. És ez csak pár példa a többszázból.
De mi a helyzet akkor, ha az AI szoftverek felveszik az emberekkel a versenyt? Több eset is bizonyítja, hogy a mesterséges értelem könnyedén diadalmaskodik a humán képességek felett. A sakk területén például már csaknem lehetetlen megverni a gépet. Hasonló a helyzet a pókerben is, ahol egy új játékrobot nyer körről körre a Megaslot Casino profi pókerjátékosai ellen.
Így győzte le egy AI program a póker mestereit
A gépek ismét emelték a tétet. Olyannyira, hogy egy Pluribus nevű póker játékbot simán vitte a prímet 5 nagymester ellen a legnépszerűbb póker variánsnak számító, hat résztvevőt számláló no-limit Texas Hold”em játékban. Miért volt ez nagy szó? Azért, mert ekkor fordult elő elsőként, hogy egy program nem 1v1 alapon nyert, hanem egyszerre több profit utasított maga mögé.
A Paribus egy korábbi, Libratus névre hallgató szoftvert váltott le, mivel sokkal kevesebb számítástechnikai erőbefektetésre van szüksége a mérkőzések lejátszásához, mint elődjének. Egy 12 napos versenyen, több, mint 10,000 hand lejátszásával összesen 15 játékost vert meg.
Forradalmi áttörést okozott a Paribus
A korábbi Libratus verzió azt bizonyította, hogy egy mesterséges értelemmel működő program verhetetlen a két játékost szerepeltető mérkőzéseken. Ez azért lehetséges, mert ilyenkor mindig egy nyertes és egy vesztes van, és a játékelmélet szerint egy kifejezett nyerő stratégia létezik.
Azonban ez a teória már nem állja meg a helyét olyan multiplayer környezetben, mint amilyen a póker is, hiszen számolni kell az összeütköző érdekekkel és a komplexebb nyerés-vesztés körülményekkel. A Paribus ezen kihívást hidalta át, lefektetve az utat a jövőbeli AI szoftverek számára a hasonlóan összetett problémák megoldására.
A legújabb AI program pókerstratégiája
A legforradalmibb mesterséges intelligencia új taktikája, hogy ahelyett, hogy a játék végkimenetelére próbál előre tekinteni, csak egy pár lépéssel “gondolkodik” előrébb. A Paribus szoftver a nulláról kezdi el tanítani magát. Random köröket játszik és aszerint javít a stratégiáján, hogy mely cselekvésekkel nyert több pénzt. Minden hand-et visszanéz, és ellenőrzi, hogy vajon más döntések több pénzt jelentettek-e volna (pl. emelés vagy tartás). Ha az alternatív választások jobb eredménnyel zárultak volna, a jövőben nagyobb eséllyel alkalmazza majd azokat.
Mivel az AI többtrillió hand-et játszott már le magában, minden döntésnél előveszi a korábbi köröket, előreteker pár lépést, hogy lássa, mi történt abban a helyzetben, és az alapján cselekszik valós időben.
Az AI póker tudása mindig is nagyobb lesz
Nem érdemes nagyon mellre szívni, ha egy mesterséges intelligencia megver minket pókerben, hiszen a legnagyobb tapasztalattal rendelkező profik se bírnak el vele. A Paribust sem a póker rajongók bosszantására találták fel. Azért létezik, hogy általa megismerjük, milyen funkciókon kell csiszolni ahhoz, hogy még komplexebb problémákat megoldani képes programokat kreálhassunk, melyek a következő lépcsőfokot jelenthetik például az önvezető autók és a hatékonyabb csalásfelderítés felé.